Odszedł ostatni z wielkich polityków XX wieku

Wielu moich znajomych powiada, że nie interesuje ich polityka, że od polityki boli ich brzuch, i że nic na ten temat nie chcą wiedzieć.
A przecież nie interesować się polityką, to chować głowę w piasek i dziwić się, że ktoś cię kopie w odsłonięty, niechroniony zadek.

 „(…) Bosymi nogami,

wbrew twojej woli, z musu, tracąc buty,

wskakujesz w politykę”.

                                (z wiersza Poezja w VII odsłonach)

 *pochówek prochów Margaret Thatcher

Pogrzeb „Żelaznej Damy” odbył się 17. kwietnia 2013 roku w londyńskiej katedrze św. Pawła, a dwa dni temu miała miejsce skromna uroczystość pochowania jej prochów na terenie the Royal Hospital Chelsea, szpitala, w którym w 2009 roku Margaret Thatcher otwarła lecznicę swojego imienia. W szpitalu tym razem z mężem, do jego śmierci w 2003 roku, spędzała niedziele wśród emerytowanych i wymagających opieki pielęgniarskiej żołnierzy brytyjskich.  

 Podczas poprzedzającej pochówek mszy świętej w szpitalnej kaplicy Wszystkich Świętych chór kościelny zaśpiewał maoryską pieśń pożegnalną, przypominając w ten sposób nowozelandzkie korzenie byłej premier. W skromnym obrzędzie wzięła udział trzyosobowa rodzina zmarłej, paru najbliższych przyjaciół, ksiądz i 12. pacjentów szpitala, którzy w galowych strojach (tzw. red coat i piróg) utworzyli honorowy szpaler od wrót lecznicy im. Margaret Thatcher  do grobu. Jest on obecnie  oznakowany wmurowaną w posadzkę kamienną tablicą z nazwiskiem zmarłej i datą urodzin oraz śmierci.

Premier Margaret Thatcher była ostatnim z wielkiej trójki polityków drugiej połowy XX w.

This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.