Szalony Moher się dziwi (12): Plastry nienawiści

_images_IMG_0582_Mira_Kuś-Vis2Szwedzka uliczka z białymi (!) owieczkami

Kilka dni temu prasa doniosła, że śniada szwedzka blogerka* wytropiła kolejny przejaw dyskryminowania osób o „ciemniejszej karnacji” przez ludzi rasy białej, a mianowicie sprzedaż wyłącznie białych plastrów opatrunkowych w aptekach!

Nie ma się co dziwić, bo przecież powszechnie wiadomo, że biali Szwedzi są od co najmniej 20 lat znani z „mowy i gestów nienawiści”, jak chociażby: z uporczywego trwania przy szykowaniu świątecznych dekoracji w okresie Bożego Narodzenia, które to dekoracje, a zwłaszcza kolorowe żarówki, co jest wszystkim wiadome, są pełne druzgocącej pogardy wobec gości przybyłych do Skandynawii; z zoologicznie zaciekłego hołubienia zbira spod ciemnej gwiazdy (Betlejemskiej), jakim jest św. Mikołaj; z pozwalania na opady rasistowskiego, białego śniegu i to w sposób boleśnie dyskryminujący osoby z cieplejszych klimatów, bo przez kilka długich miesięcy; z nienawistnego i pełnego pogardy obnoszenia się ze swoją białą karnacją (a wiadomo, że twarze i nogi można zasłonić); z picia mleka w kolorze białym; a jakby tego było mało, to jeszcze z rozróżniania kawy na białą i czarną !; no, a teraz doszły „plastry nienawiści”.

Gdyby Skandynawowie nie byli pełnymi pogardy, zoologicznymi nienawistnikami, już od dawna w szwedzkich aptekach byłyby dostępne czarne plastry i czarna wata oraz gaza, a może nawet wata żółta i czerwona. Ale, z drugiej strony, skoro strach jest zamówić w kawiarni zarówno kawę białą (bo wywyższanie się), jak i czarną (bo wskazywanie paluchem na kolor kawy), to czy wprowadzenie do aptek czarnych plastrów nie byłoby takim samym pogardliwym wytykaniem komuś koloru skóry i dzieleniem społeczeństwa wg rasy?
Tak czy owak Szwedzi to –wiadomo— białe, rasistowskie bałwany, ale żeby np. czarny król popu przez 3/4 swojego życia wybielał się do upadłego? Czyżby wyznawał zasadę, że białe jest lepsze ?!

 

*) Szwedzka blogerka Paula Dahlberg, z pochodzenia Kolumbijka, która została adoptowana przez szwedzką parę, stwierdziła w wywiadzie, że jasne plastry są jednym z przejawów dyskryminacji wobec osób o ciemniejszej karnacji. W efekcie „innowacyjne” plastry zostaną wprowadzone do sprzedaży przez sieć szwedzkich aptek. na marginesie: Czy plastry opatrunkowe i wszelkie materiały aseptyczne nie po to są białe, żeby od razu zauważyć zabrudzenie?

This entry was posted in szalony moher powiedział and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.