Szalony moher powiedział (5): Wyspa Na Zielonych Papierach

Fernand_Leger_the_card_playersFernand Leger, The card players

           Władza, tj.nasze sądownictwo pozwala, żeby w przestrzeni publicznej funkcjonowały jednocześnie –jako symbole religijne– krzyż i durszlak. Nic nowego na naszej Wyspie Na Zielonych Papierach! Już kilka miesięcy temu sztab prezydencki prekursorsko „poszedł w luz” i w miejsce dumnego Orła Białego (kutego np. w granicie lub brązie) postawił przed swoim pałacem czekoladową niedorajdę z różowym kotylionem wpiętym w kuper. Wykształceni prostaczkowie mieli ubaw po pachwiny, licząc od głowy w dół; bo nogi odmawiały posłuszeństwa — a to będąc „w stanie wskazującym”, a to przez najzwyklejszy bunt: nawet głupia lewa noga ze swoim głupim lewym butem aż tak głupia w istocie nie jest.

Teraz, naturalną koleją rzeczy, przyszła pora na krzyż. Na razie krzyż i durszlak będą istnieć obok siebie, ale któregoś dnia czemu –w takim układzie– durszlak nie miałby zająć miejsca krzyża?

Niektórzy przy okazji  Uświęcenia Durszlaka (z hasłem parodiującym wezwania Jana Pawła II: „Nie lękajcie się potwora!”, w domyśle:potwora makaronowego, co sugerował obrazek na transparencie) dali pokaz wielkiej cywilnej odwagi, jak np. profesor Hartman, który  cieszył się publicznie (w Tok FM) z takiego obrotu rzeczy. Nawet nie śmiem wyobrazić sobie, co tym sposobem dał do zrozumienia! Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę, ale uciecha krakowskiego filozofa oznacza na przykład akceptację dla choćby takiego faktu, że obok jarmułki pojawi się w przestrzeni publicznej sitko, zakładane na „pobożną” głowę?  Nie mam odwagi profesora i mówię wyłącznie o jarmułce, bo nie śmiem i nie chcę tykać wielkich symboli innych religii tak dla nich świętych, jak krzyż dla katolicyzmu. Ale czy taki „zacierkowy potwór” i jego siteczko będą dla profesora równie „śmieszne”?

Póki co pękaj, lemingu, ze śmiechu, bo nie ma to jak „wyrafinowany” dowcip, przecedzony przez wielkootworowy durszlak dobrego smaku.

*

This entry was posted in Bez kategorii, szalony moher powiedział and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.