I odwaga, i rozum mocno podrożały

czyli

Globalizm bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnym innym ‘formacie’

Magritte Rene,Tęsknota za własnym krajem

Rene Magritte, Tęsknota za własnym krajem

Ludzie myślący wyciągają wnioski i uczą się na błędach poprzedników. Niektórzy z – jak ja to nazywam- głośnych wiele by dało pod koniec swego życia, aby odwrócić bieg wypadków i aby to, co mówili czy pisali 60 – 70 lat temu, nigdy nie wyszło z ich ust, spod ich pióra.
Taką okazję –zachowania w miarę dobrego samopoczucia, nie mówiąc o nazwisku– mamy my wszyscy, żyjący w obecnych czasach, bo taką okazję człowiek ma zawsze, w każdym czasie historycznym. Owszem, trudno się rozeznać w otaczającej rzeczywistości, ale czyż to nie pisarz ma być tą czułą anteną, która reaguje na nastroje (także społeczne), widzi przenikliwie, ma dużą wyobraźnię, przewiduje daleko naprzód, jest najlepszym z psychologów? I przede wszystkim, czy to nie pisarz właśnie ma za zadanie nie fałszować? To ostatnie zresztą –walka o czysty ton– jak świat światem, jest warunkiem sine qua non roszczenia sobie prawa do tytułu pisarza, artysty.
Artysty nie da się oddzielić od jego dzieła. Dzieło jest dzieckiem, któremu artysta przekazuje swoje geny i krew– inaczej będzie ono (urodzi się) martwe” –pisałam przy okazji omawiania ”Auteczka” Bohumila Hrabala.

 

PS1 Tytuł jest trawestacją powiedzenia Artura Sandauera, podtytuł zaś nawiązuje do „złotej myśli” Stefana Kisielewskiego ( częściej znanego jako Kisiel).

PS2 Wyczucie czasu: Lider Bayer Full (sic!) , autor przebojów „Majteczki w kropeczki” i „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”, startuje w kampanii wyborczej do Sejmu (PSL); mówi w wywiadzie: Powiem otwarcie, że zainteresowany jestem stanowiskiem w ministerstwie kultury… W randze, na przykład, wiceministra kultury. 09 IX

This entry was posted in notki o literaturze i literatach and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.