1 i 17 września

Zanim zapłoną nasze biblioteki

 

Depopulacja Polski w II WŚ
Zagłada ludności polskiej

Większość z tych zanikłych milionów naszych obywateli (w tym wielu polskich chasydów*) została wymordowana — na froncie, we własnych domach, w miejscach pracy (wyłapani na terenie uczelni profesorowie UJ; m.in. prof.prof. Stanisław Estreicher, Antoni Meyer, Michał Siedlecki, Kazimierz Kostanecki, Ignacy Chrzanowski), w bombardowaniach, w Powstaniu Warszawskim (m.in. poeci Tadeusz Gajcy, Krzysztof Kamil Baczyński), w niemieckich obozach zagłady jak np.Auschwitz, Dachau (na skraju wycieńczenia, ale żywy wrócił stamtąd m.in. Kornel Filipowicz) czy Stutthof, w ukraińskiej, ludobójczej rzezi Polaków na Wołyniu ( a w roku 2016, bezkarnie…), w rosyjskiej zbrodni w Katyniu itd.;
część wywieziono na Wschód (Sybir – Kazachstan, Kamczatka; do tej pory ponad 30 tys. ich potomków cierpi tam, nie mając środków na powrót do Polski);
część pozostała za wschodnią, nową granicą Polski bez prawa wjazdu  do okrojonej Ojczyzny (patrz:Lwów);
część na zawsze zaginęła;
niektórzy zdołali uciec na Zachód, np. Wielka Brytania, Argentyna (np.Witold Gombrowicz), Australia;
a niektórzy, jak pisarz Witkacy, popełnili samobójstwo (17 IX 1939 Witkacy się zastrzelił), gdy dotarła do nich wiadomość, że również armia sowiecka zaatakowała Polskę.

Piszę o tym (w wielkim skrócie, ale czytanie dłuższych tekstów nie jest mocną stroną dzisiejszej inteligencji), bo wielu młodych ludzi (po Liceach Ogólnokształcących!) nie ma na ten temat żadnego pojęcia.

 

wykres z Wikipedii

*) Urodziłam się po wojnie, ale znam wiele wojennych faktów z relacji rodziny oraz starszych mieszkańców mych rodzinnych stron. Chasydów było wielu w dwu okolicznych miasteczkach, a nawet w mojej miejscowości w okresie międzywojnia prowadzili karczmę. Przed wybuchem IIWŚ zaczęli masowo uciekać, a ci, którzy nie zdążyli, lub nie byli na tyle majętni (na ucieczkę potrzebne są duże pieniądze), kryli się po lasach. Nocą podchodzili pod wieś i prosili chłopów z zagród położonych pod lasem o nakarmienie. I gospodarze ich karmili. Za to kilka chłopskich rodzin zostało wyłapanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych, jedna z rodzin, w tym kilkunastoletnia dziewczynka i trzyletni chłopczyk, która usiłowała uciec do lasu, została rozstrzelana na tyłach domu, na gnojowisku. Oprócz tego na mieszkańców wsi urządzane były zwyczajowe niemieckie łapanki — nagle do centrum wsi wjeżdżała ogromna ciężarówka i zgarniano wszystkich mężczyzn, którzy nie zdążyli się zaszyć gdzieś, w mysiej dziurze. W ten sposób mój wujek, który szedł właśnie z kościoła, został zgarnięty z drogi i wywieziony na roboty do Niemiec; długo pracował u „bauera”, na roli; przeżył, ale jego krewniak, z nim „zgarnięty”, zaginął.

Więcej [w]:  Bajer, Kazimierz Zakres udziału Polaków w walce o niepodległość na obszarze państwa polskiego w latach 1939-1945, „Zeszyty Historyczne Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej”, (Kraków) 1996;
Szarota,
Tomasz i Materski,Wojciech Polska 1939–1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami, Warszawa, IPN 2009.

***

 

 

Z Codziennika

1) Dalajlama za Europą dla Europejczyków Ale guru nie wziął pod uwagę wszystkich okoliczności, proponując przyjmowanie, udzielanie pomocy (tzn. czego?, pomoc bywa potrzebna,ale na miejscu, podczas wojny, głodu itp.), a potem odsyłanie z powrotem – któż bowiem, wpuszczony do „raju”, pozwoli się zeń odesłać.. Zwłaszcza, że nawet autochtoni są zadowoleni z wyniszczania własnego narodu — w lipcu młoda Szwedka zgwałcona przez przybysza z Afganistanu podniosła krzyk na całą Europę przeciwko deportacji gwałciciela. Tu detale tego oceanu głupoty.

This entry was posted in Codziennik and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.